₺99,90 KDV Dahil
₺119,90 KDV Dahil
₺54,90 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
₺269,90 KDV Dahil
₺339,90 KDV Dahil
%21 İndirim
%21İndirim
Ücretsiz Kargo
₺119,90 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺119,90 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺119,90 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺119,90 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
₺269,90 KDV Dahil
₺319,90 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺132,00 KDV Dahil
₺139,90 KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
Ücretsiz Kargo
₺149,90 KDV Dahil
₺179,90 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺124,90 KDV Dahil
₺259,90 KDV Dahil
Tükendi
₺89,90 KDV Dahil
₺189,90 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
1

Bilsem Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

 

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış halidir. İlkokullarda sınav ile tespit edilen özel yetenekli çocukların örgün eğitim kurumundaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde yeteneklerinin farkına varmalarını ve sahip oldukları yeteneklerini kullanmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş devlete bağlı özel bir eğitim kurumudur. Türkiye genelinde bulunan her ilde bir tane bilsem vardır.


Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir. Her insan kendine özgü birçok yeteneğe sahiptir. İnsanların bu yetenekleri zamanla ve tesadüflerle keşfedilir. Bilsemler üstün yeteneğe ve zekaya sahip çocukların yeteneklerini keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak amacı ile kurulmuştur. Anneler ve babalar çocuklarınıza yeteneklerini keşfetme konusunda yardımcı olmalısınız. Sınav öncesi alıştırma amaçlı çocuğunuzla beraber bilsem zeka oyunları oynayabilirsiniz.

 

Bilsem Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her sene belirlenen tarihlerde yapılan sınavların sonuçlarına göre öğrenci seçimi yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfta okuyan öğrencilere tablet üzerinden dijital olarak yapılmaktadır. Öğrenciler sınava bilsem zeka oyunları oynayarak hazırlanabilir. 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren veliler sınav ücretini ödedikten sonra sınıf öğretmenlerinden gözlem formunu doldurmasını isteyerek bilsem sınav başvurularını bireysel olarak yapabileceklerdir.


Sınava girecek olan öğrenciler sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan gözlem formu sayesinde bilseme aday gösterilecektir. Gözlem formları e-okul sistemi üzerinden doldurulmaktadır. Bilseme bir yada iki farklı kategori üzerinden başvurulabiliyor. Bilsem başvuruları sadece velilerin isteği üzerine okul öğretmenleri tarafından yapılmaktadır.

 

Başvuru Sonrasında Ne Olacak?

 

Aday gösterilen bütün öğrencilerin tablet üzerinden yapılan grup tarama sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavda bilsem zeka oyunları şeklinde sorular sorulmaktadır Öğrencilerin sınava ne zaman gireceği sınav komisyonu tarafından belirlenecek ve öğrencilere randevu verilecektir. Tüm Türkiye'de grup tarama uygulaması tamamlandıktan sonra yetenek bazındaki sonuçlara göre bireysel değerlendirmeyi kazanan çocuklar MEB tarafından ilan edilecektir.

 

Bireysel değerlendirmeyi kazanan çocuklara sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri üzerinden randevu verilecektir.

 

Kayıtları Yapılan Öğrencilere Verilecek Eğitim

 

Programların belirli bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Öğrenciler programlarda kendi öğrenme hızlarına göre ilerlerler. Öğrenciler program aşamalarındaki performanslarına, istek ve gayretlerine göre bilsem eğitimlerine liseyi bitirene kadar devam edebilirler. Kayıtları yapılan öğrencilerin alacakları eğitim şunlardır:


•Destek eğitimi
•İletişim becerileri
•Grupla çalışma teknikleri
•Öğrenme yöntemleri
•Problem çözme teknikleri
•Yabancı dil
•Sosyal etkinlikler
•Bireysel yetenekleri fark ettirme
•Özel yetenekleri geliştirme

 

Bilsem Eğitim Dönemi Ne Zamandır?

 

Bilsemlerde eğitim, ilk dönem eylül-ocak, ikinci dönem şubat-haziran ve üçüncü dönem yaz okulu olarak temmuz-ağustos aylarında verilir. Öğrenci okuduğu okulda sabahçı ise öğleden sonra, öğlenci ise sabah, tam gün eğitim görüyorsa eğer akşam bilsem'de olacağı şekilde eğitime alınır. Her dönem devamsızlığın eğitim süresinin %30’ unu geçmemesi gerekmektedir, aksi taktirde öğrencinin kaydı silinecektir.