1

Hikaye Masal Kitapları Hakkında Tüm Merak Edilenler

 

Çocuk gelişiminde kitapların büyük bir öneme sahip olduğunun bilincinde olan bizler özellikle internet çağında olan çocuklarımıza kitapları sevdirme çabası içerisindeyiz. Hazırladığımız hikaye masal kitapları ile temel amacımız çocuklarımızın dil, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklemektir. Bunun yanı sıra hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını ve kişilik gelişimlerini desteklemek, ilgi ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere titizlikte hazırladığımız nitelikli kitapların bu kritik gelişim döneminde onlar için çok faydalı olacağı bilincindeyiz.

 

Hikaye Masal Kitapları Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? 

 

Doğru kitap seçerek çocuğu kitabı okumaya teşvik etmek, çocuğun kitapla ilişki kurmasını sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.


-Grafik tasarımı ve kullanılan malzeme kaliteli olmalı.
-Çocuğun yaşına göre anlayabileceği yalınlıkta yazılmış olmalı.
-Yazının uzunluğu ve kullanılan resimlerin büyüklüğüne dikkat edilmeli.
-Kullanılan figürler net olmalı ve belirsizliğe yer verilmemeli.
-Kitapta yer alan konular ve ögeler çocukların gündelik hayatlarından olmalı.
-Kurgusu çocuğun yaşına uygun şekilde basitten karmaşığa doğru ele alınmalı.


Fibrodianne.com olarak büyük bir titizlikle hazırladığımız hikaye masal kitapları ile çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayarak farklı dünyaları keşfetmeleri için ortam hazırlamış olmaktayız.

 

Çocuğun Yaşı

 

Seçilen kitap çocuğun yaşına ve buna bağlı olarak gelişim düzeyine hitap etmiyorsa kitaptan keyif almayabilir, sıkılabilir ve bu durum kitaplardan soğumasına sebep olabilir. Bu nedenle hikayesini kavrayabileceği, resimlerini incelemekten keyif alabileceği, konuyla ilgili hayal kurabileceği kitaplardan zevk duyacaktır.

 

-0-3 Yaş

 

Bu dönemde dokunarak ve dinleyerek öğrenen bebeklerimiz için kitaplar tutabileceği boyutlarda ve kolay yıpranmayacak malzemeden yapılmış olmalıdır. Yazı olması gerekli değildir fakat varsa da oldukça kısa olmalı. Tanıdığı nesnelere yer verilmeli parlak ve bol resimli olmalıdır.

 

-3-6 Yaş

 

Bu dönem okumaya hazırlık olarak bilinen kritik dönemdir. Çocuklarımızın yaratıcıklarının geliştiği bu dönemde olayların nedenlerini merak etmeye başlarlar. Bu nedenle kitaplarda gündelik sorularına cevap veren konular yer almalıdır. Hayvanlar, taşıtlar, yiyecekler, çocuklar ile ilgili kitaplar seçilerek hayatı anlamalarına yardımcı olunabilir ve fikir edinmeleri bu özellikteki hikaye masal kitapları ile sağlanabilir.

 

-6-12 Yaş

 

Çocuklarımız artık okumayı öğrendikleri için kitaplardan keyif aldıkları bu dönemde çocuk kendini tanımaktadır ve yeniliklere açıktır. Genel olarak maceralı hikayelerin tercih edildiği bu dönemde Fibrodianne.com olarak amacımız çocuklarımızın ilgi alanlarına göre bilgi edinmelerini ve istekli okuyucu olmalarını sağlamak, okuma alışkanlığı kazandırmaktır.

 

-12+ Yaş

 

Sınırsız konu çeşitliliği olan kişisel arayışlarına ve zevklerine hitap edecek kitaplar tercih edilir. Kitap Kahramanlarının genç olduğu, aile arkadaş ve kendini bulma gibi konuları ele almakla birlikte estetik ve edebi düşüncelerini destekler. İncelikle hazırlanmış hikaye masal kitapları sayesinde düşünsel ve duygusal yönlerini de beslemek mümkündür.

 

Eğitici Kitap Nasıl Olmalı ?

 

Uçsuz bucaksız olan kitap dünyasında Fibrodianne.com olarak hazırladığımız kitaplar faydalı içeriklere sahip. Çocuklarımızın duygu-düşüncelerini, zihinlerini ve en önemlisi kalplerini besleyen önemli öğrenme araçları olan kitaplar sayesinde onlara kazandırmak istediğimiz değerleri kazandırarak aynı zamanda öğrenmelerini sağlayabiliriz. Dilimizin doğru kullanıldığı, katı kuralları olmayan ve farklı bakış açıları kazanmalarını sağlayacak kitaplar ile ilgilerini çekmek ve keyif almalarını sağlamak mümkündür.

 

Çocuk Edebiyatı

 

Farklı konular içeren kitaplar çocuklara edebiyatı sevdirmenin temelini içerir. Kitaplarda yer alan kavramların çeşitlendirilmesi ile merek etme, keşfetme duyguları gelişir ve kelime dağarcıkları zenginleşir. Kitaplarda yer alan bilgilerin gerçek yaşama uygun olmasına dikkat edilmeli ve çocukların bu bilgileri uygulayabilmesine fırsat verilmelidir. Etik değerlerin gelişimine ve evrensel değerlerin kazandırılmasına önem gösterilmelidir. İşte Fibrodianne.com olarak hazırladığımız hikaye masal kitapları Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına ve edebiyatı sevme yollarına ışık tutacaktır.